zprávy z akcí

 

Turnovský kras - kontrolní obchůzka 2.3.2019 - turnovsko

V posledních letech se více věnujeme malé oblasti mezi obcí Voděrady a Turnovem, která tvoří podstatnou část krasu Turnovské pahorkatiny a turisticky je známa díky přírodní památce Ondříkovický pseudokrasový systém, jejíž dnes už zavádějící název je stále užíván. Provedli jsme zde podrobný povrchový průzkum, který vedl např. k objevu nových prostor ponorové jeskyně „Šálení smyslů“ a objevu fosilní vývěrové „Mločí“ jeskyně. Udělali jsme souhrn povrchových jevů jako jsou aktivní či jen epizodické ponory, krasové prameny, výchozy hornin a především různé poklesové i další jevy, kterých tu jsou zhruba tři desítky. Kromě navazujícího průzkumu zde zhruba každý půlrok podnikáme kontrolní obchůzku. Důvodem pravidelných kontrol je záznam vývoje současných nebo vzniku nových projevů podzemní aktivity jako jsou závrty, trhliny nebo ponory. Také evidujeme stav místních vodních pramenů a jeskyní.


Číst dále...

Vložil Jiří Honzejk, 23. března 2019 20:53.

Pracovně-společenský krasovíkend 27. - 28. 10. 2018 - západní

Je tu zpráva z pracovně společenské akce nad Jítravou, kterou jsme uzavřeli hlavní sezónu roku 2018.


Číst dále...

Vložil Jiří Honzejk, 14. ledna 2019 20:35.

Západní jeskyně - Sudová chodba srpen až říjen 2018 - západní

Po počátečním průzkumu na současném konci tzv. Sudové chodby v roce 2014 se nyní už druhým rokem po sobě zabýváme vyklízením sedimentů z této strmé vodní cesty, jež přiváděla živel, který pomohl vytvořit prostory Západní jeskyně. Poněkud obsáhlejší úvodní zprávu z roku 2017 si můžete přečíst <a href="http://www.speleolbc.cz/cely_clanek.aspx?id=96">v tomto článku</a>


Číst dále...

Vložil Jiří Honzejk, 14. ledna 2019 20:45.

Speleoden 2018 - ostatní

Další rok je za námi a ač to zde na webu podle počtu příspěvků nevypadá, v Ještědských horách jsme nezaháleli. I přes většinou velmi skromný počet účastníků máme za sebou bezmála 30 pracovních akcí v jeskyních, 10 povrchových průzkumných a dokumentačních akcí, k tomu byla také dokončena zásadní oprava terénní základny Basa a také proběhla osvětová akce Speleoden. Mimo to zvýšenou pozornost v poslední době věnujeme také Jizerským horám, kde stojí za to zmínit načatý průzkum další z již několika "Valhal" nebo také dlouhodobý průzkum pozůstatků důlních děl v oblasti Štolpichu. Zpráva z opravy základny nebo souhrn z povrchovek u Noviny vyšly již na jaře, nyní tedy postupně přijde několik ohlédnutí za počiny z dalších období roku. Jako první je tu Speleoden, jehož jinak už desetiletou tradici jsme obnovili po dvouleté pauze.


Číst dále...

Vložil Jiří Honzejk, 7. ledna 2019 14:01.

Nové vkládání článků - ostatní

Ahoj, provedl jsem nějaké změny v možnostech vkládání článků. koukněte na text dále.


Číst dále...

Vložil Fichtik, 22. listopadu 2018 7:21.

24. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych - Wojciechow

Dne 26.5.2018 byl Daniel Horáček na přátelské návštěvě ve Polském Wojciechowe u spřáteleného speleologického klubu Bobry Zagaň, kteří zde v tomto termínu pořádali tradiční speleologickou soutěž 24. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych.


Číst dále...

Vložil Daniel Horáček, 14. června 2018 22:25.

Opravy srubu na Male Base - Malá Basa

Po zdařilé loňské velké rekonstrukci srubu na Malé Base, která se zaměřila hlavně na výměnu uhnilých spodních klád a případné bezpečnostní úpravy v interiéru a elektrifikace obejetu, bylo potřeba provést další dokončovací práce na rekonstrukci, které se v loňském roce nestihli (rekonstrukce zavětří), nebo bylo vhodné je z technologických důvodu ponechat k řešení po delší době (nátěr objektu).


Číst dále...

Vložil Daniel Horáček, 14. června 2018 22:21.

Povrchovky 12/17 - 03/18 - jihozápad Kryštofova Údolí

O jednom prosincovém víkendu jsme s Ivanem vyrazili na obchůzku po území mezi Malým Vápenným, Jelení cestou a Křižanským sedlem, čili v prostoru pouhý dvakrát jeden km. Není to žádný neznámý kout Ještědu, kam by mnozí z nás nezavítali už v minulosti, ale nyní nám šlo o trošku podrobnější obeznání prostoru, co do skalních výchozů nebo odkryvů, starých lomů či známek nějakého kutání. Párkrát jsem se tam během dalších tří měsíců ještě vrátil. Zpráva tak nějak v kostce popisuje to, co je možné vidět při procházce do těchto míst. Pořídil jsem také fotografie většiny popisovaných objektů i tamních hornin. Pozor - fotodokumentace je z technických důvodů umístěna na naší facebookové stránce. www.facebook.com/4-01-Zakladní-organizace-České-speleologické-společnosti-Liberec-182997142180


Číst dále...

Vložil Jiří Honzejk, 17. dubna 2018 19:49.

Info - Sudová chodba a Ponorový dóm - srpen až říjen 2017 - Západní

Od srpna do října jsem načal průzkum v Západní jeskyni, a to trochu mimo obvyklou zájmovou zónu, konkrétně ve směru přítoku, k povrchu a do nekrasových hornin. Možná se ale podaří rozřešit jeden z mnoha otazníků jeskyně. Sudová chodba je poslední blíže neprozkoumaný a s pouhými 12 metry přesto nejdelší z jihovýchodních přítokových kanálů, kdysi dotujících vodou hlavní prostory Západní jeskyně. Jméno nedostala chodba podle svého tvaru, jak by se dalo čekat, ale podle dávné sázky dvou jeskyňářů o sud piva, zda tím směrem jsou prostory či ne.


Číst dále...

Vložil Jiří Honzejk, 19. února 2019 21:42.

Obchůzka - Jítravské sedlo a Malý Ještěd 11.11.2017 - Kras Ještědu

Většinou máme o víkendu v rukou nějaké to kopací náčiní, ale teď jsme zase jednou vyrazili na obchůzku po ještědských vápencích a za cíl si vybrali dvě velmi malé lokality, ostatně, máme více takových na Ještědu.


Číst dále...

Vložil Jiří Honzejk, 17. dubna 2018 19:38.

12345678910...pro přidání nové zprávy z akce přejděte do zabezpečené zóny

Přidání nové zprávy z akce

Jméno:
Heslo:
Jeskyně:
Nadpis:
Úvod:

Celá zpráva: