Diskuze

Volný pokec o jeskyních, aneb kdo se kam chystá.
 

Krasovíkend 29.-30.10.2022

Přátelé, poslední říjnový víkend strávíme v krasu, než velké jeskyně přenecháme na zimu netopýrům. Už v pátek odpoledne se pozvolna sejdeme na Vápeňáku, večer moudře pohovoříme, a v sobotu půjdeme kopnout do Blátivky, kde jsme už skončili se sondou a teď míříme k historické čelbě a pak dál za pokračováním Západní jeskyně. Účastníci pracovky, nechť se přihlásí buď potvrzením "ano" nebo "přijmout" či jak to tam je v mailu, telefonicky na 602 351 303 nebo jinak. Neděle je pak vyhrazena pro návštěvy podzemí. Činnost: 1) úprava profilu Blátivé chodby před čelbou, horizontální transport barely na laně na dočasnou deponii v Nové jeskyni. 2) úprava trativodu u vstupu do Blátivky kvůli hladině při jarním tání, transport sedimentu na deponii. Pracovní podmínky - suchá čelba s 2,5 metru vysokým prostorem pro 2 osoby (kopáč a tahač), na překládce (1 osoba) na začátku Blátivky bahno, dál od překládky k deponii (3 osoby) sucho. Na tahání od překládky k deponii hrubé rukavice kvůli kluzkému lanu, ke kopání na čelbě nutno proplazit bahnem. Náhradní pracoviště č.1: Ponorový dóm - vyklízení, vyvážení z jeskyně (zhruba polovina už je hotova). Náhradní pracoviště č.2: Sudová chodba - vyklízení, nakládka, vyvážení z jeskyně. Na základně bude k dispozici elektrocentrála a plynový vařič. Buřty a kytaru s sebou!


Vložil Jiří Honzejk, 26. října 2022 20:27.

výroční zpráva 2019

Ahoj, výroční zprávu o všech našich činnostech za loňský rok najdete na adrese http://speleolbc.cz/vyrzpra.aspx


Vložil Jiří Fichtner, 18. března 2020 19:11.

Západní jeskyně 26.-27.10.

O víkendu proběhne poslední akce v Západní v tomto roce, než ji opět přenecháme zimujícím netopýrům. Plán činnosti je v kalendáři na hlavní stránce webu po kliknutí na datum akce. Krasu zdar.


Vložil Jiří Honzejk, 23. října 2019 22:55.

Západní jeskyně 21.9.

Přátelé, v sobotu zase dáme pracovku, sraz je v 9 hodin nad Jítravou. Do konce letní sezóny je třeba zjistit, jak vypadá prostor před Blátivou chodbou, než začneme organizovat hydrotěžbu v tomto místě, a také dočistit prostor u záclony, kde je deponie z průzkumu v Sudové chodbě. To a další viz níže podrobněji. Záměr: 1) dočistit prostor u Záclony pod Sudovou chodbou před zimou. 2)Ověřit profil (počvu) Blátivé chodby pro určení geneze chodby. 3)Ověřit profil prostory (puklina nebo širší prostora?) a charakter sedimentu (bláto, štěrčík, větší kameny?) těsně před vstupem do Blátivé chodby pro další plánování zamýšlené hydrotěžby v tomto místě. 4) Uklidit kameny pod vstupem do Nových jeskyní Činnost: 1)Dočištění počvy Sudové chodby, nakládka v hlavní chodbě, vyvážení kolečky z jeskyně. 2) Kopání ve stísněném prostoru v úzkém profilu, přesun horizontálně kanystry na laně na dočasnou deponii v jeskyni. 3) Kopání úzké rýhy napříč prostorou, dočasná deponie poblíž podle prostorových možností nebo tahání horizontálně kanystry na dočasnou deponii v dómu. 4) Transport kamení ručně nebo v kbelících na most a ven z jeskyně. Jak a kde budeme pracovat, záleží hlavně na počtu zúčastněných, já budu pokračovat v rozdělané práci pod Sudovkou. Jirka H.


Vložil Jiří Honzejk, 18. září 2019 21:14.

Speleoden

Ahoj příznivcům podzemí, v sobotu 13.7.2019 proběhne u Hanychovské jeskyně tradiční Speleologický den. více informací na http://speleolbc.cz/speleoden.html Všichni jste srdečně zváni.


Vložil Fichtik, 13. června 2019 14:05.

Povrchovka po Turnovském krasu 2.3.2019

V sobotu jdeme na obvyklou kontrolu po okolí Ondříkovic. Podzimní neproběhla, tak tato bude nyní po roce. Kdo se chcete přidat, sraz je v 9 hodin u studánky v dolní části Ondříkovic. Trasa: Ondříkovické propadání, ponory V Podhorčí a u Roudného, závrt pod Roudným, Bartošova pec a okolní prameny a závrty, ponor a závrty u Mokřin, jeskyně Mločí a Šálení smyslů a údolí Vazoveckého potoka k Voděradům. Podle času odbočka k jeskyním Drábovny. Jirka H.


Vložil Jiří Honzejk, 27. února 2019 18:49.

Krasovíkend 27. - 28.10.2018

Přátelé, o nadcházejícím víkendu proběhne slezina na boudě, poslední pracovní akce a také návštěvy v "netopýřích" dírách před jejich každoročním uzavřením. V jeskyni se budeme zabývat v první řadě Ponorovým dómem, z něhož se vytrvale plazí bahnokamenitý proud, jenž se přiblížil ke vstupu do Staré jeskyně a je třeba ho před zimou zlikvidovat. Po práci nás čeká sud piva dovalený Drozdem, excelentní bašta od Zbyňdi a skvělá Aladarova kytara..., sobota bude velmi náročná, o tom žádná. Neděle bude vyhrazena prohlídkám podzemí, u někoho procházce a detoxikaci. Program (poupravíme podle situace) Sobota -sraz 9.00, pracovka od 10.00 nejdéle do 17.00 (vyvážení Ponoráku, případně i vyčištění sondy pod Netopýřím) -odpoledne/podvečer podle času exkurze do Západní včetně debaty o plánovaných nebo probíhajících akcích (jarní vystrojení Ponoráku, hydrotěžba v Blátivé chodbě, záměr v Sudové chodbě, plánované domapování, sonda pod Netopýřím, -večer boudová trachtace Neděle -Západní (ze soboty) -v Kryštofáku všechny Rokytky (do propasti lezecké cajky), se zastávkou u Úzké (kdo z fajnšmekrů by ji chtěl vidět) -Loupežnická u Křižan -odpoledne operativně návrat na boudu, úklid a "zimní" uzavření jeskyně. Na víkend jsou porůznu zatím přihlášeni Drozd, Výva, Šnek, Barča, Lukýto, Zbyňďa a Fichtíci, ale určitě nás bude víc. Dejte prosím jakkoli vědět (mail, SMS, volat, FB), kdo bude kopat či kdo bude večer nebo v neděli, ať je bližší představa o pracovním a exkurzním harmonogramu a také kvůli místu ke spaní. Bacha v noci bude kosa, kdo by chtěl spát v autě, může vzít i malý přímotop, bude k dispozici elektřina po oba dny a krom kamen i plynový vařič. Jo a půllitr raději sebou. <br /><br/> Jirka H.


Vložil Jiří Honzejk, 23. října 2018 18:59.

Západní j. 13.10.

Přátelé, v sobotu od 13 hodin budeme pokračovat ve vyvážení deponie ze Sudovky. Když nás bude víc, stihneme ji pro letošek už dokončit. Mimo to - zimní přestávka v netopýřích dírách se blíží, 27. - 28. 10. bude proto krasovíkend s pracovní akcí v Západní - každoročním vyvážením bahnokamenitého splazu u Ponorového dómu, potlachem na boudě a posledními exkurzemi tohoto roku i do okolních jeskyň. Pozvánka bude později, ale kdo se chce zúčastnit, může si už zapsat do diáře. Jirka H.


Vložil Jiří Honzejk, 9. října 2018 9:31.

Setkání jeskyňářů 5. - 7. 10. 2018

Přátelé, nezapomněli jste na letošní Setkání? Tentokrát se koná ve Vilémovicích v Moravském krasu viz https://myotis.cz/setkani-jeskynaru-2018 Počasí má být slunečné, takže budeme v Krasu už od pátečního dopoledne výletovat, a večer se už těšíme na shledání s podobně postiženými. :-) Jirka H.


Vložil Jiří Honzejk, 3. října 2018 13:37.

Západní jeskyně 29.9.

Přátelé, v sobotu v 10 hodin je sraz u Západní, budeme pokračovat ve vyvážení deponie pod Sudovkou. Kopáči, nechť se přihlásí. Jirka H.


Vložil Jiří Honzejk, 27. září 2018 13:02.

1234567

Přidání nového příspěvku

Jméno:
Nadpis:
zpráva:


ochrana proti spam-botům
zadej číslo ZO, včetně pomlčky