Jak pečovat o zraněného, vysláblého netopýra Úvod do problematiky Péče o zraněná, nemocná či zesláblá zvířata a snaha o jejich vrácení do přírody je velmi záslužná činnost. Je však třeba si uvědomit, že netopýři patří v naší republice mezi zvlášť chráněné živočichy a pro jejich pobyt v zajetí musí být splněna základní ustanovení. V současnosti je to na některé druhy výjimka z MŽP, a u ostatních druhu výjimka od správ CHKO, ředitelství NP, RŽP OKÚ nebo pověřeních RŽP MÚ.Po splnění všech těchto náležitostí je možné chovat v zajetí jedince neschopné přežít ve volné přírodě. Po jejich vyléčení a zesílení je bezpodmínečně nutné zajistit jejich návrat na svobodu. U jedinců s trvalým poškozením platí oznamovací povinnost příslušnému úřadu, že tento jedinec zůstává v trvalé péčí. Pokud vás tento úvod neodradil, vězte že tím příprava nekončí. Není snad třeba připomínat nutnost opatřit si odbornou literaturu, což dnes není tak jednoduché jak se zdá. Ti co ovládají cizí jazyky, mají výhodu, v němčině či angličtině lze přeci jen sehnat víc, než v češtině. Dále je nanejvýš užitečné zajistit kontakt s veterinárním lékařem ochotným ošetřovat neobvyklé tvory. Naštěstí to není tak odlišná práce jak se může zdát. Vyplatí se najít někoho kdo má zkušenost s péči o netopýry, například kontaktovat někoho z řad ČESONu (Česká společnost pro ochranu netopýrů). Takto se můžete dozvědět řadu užitečných typů a fint pro manipulaci s netopýry a doplnit si své vědomosti o těchto tvorech. Pokud už tohle všechno máte za sebou, můžete začít dávat dohromady "Netopýrářské nádobíčko". Manipulace se zvířaty:
Je třeba mít na paměti, že na uzemí ČR byli nalezeni netopýři nakaženi vzteklinou (do roku 2002 dva prokázané nálezy).
Preventivní očkování sice není hrazeno pojišťovnou, stojí se vším všudy asi 400 Kč, zato se pak mužem bez obav odložit
rukavice a nemusíme se bát ani další zvěře (nejedná se o bolestivý zákrok jak se traduje, ale pouze o standardní typ očkování). Úprava místnosti pro chov:
Chov netopýrů musí směřovat k jejich návratu do přírody. Přežít mohou jen zvířata dostatečně vyživená a schopná letu.
Vyživenost zjistíme na váze (vždy před krmením). Letu schopnost si ověříme vypuštěním v místnosti.
Zde je však nebezpečí ztráty zvířete tím, že se zraní, nebo schová a uhyne žízní.Proto je nutno zajistit
nábytek a interiér místnosti (např. položením desek na skříně, ucpáním mezer mezi nábytkem, nábytkem a stěnou,
uzavřením skříní, a pod.). Ideální je vypouštění zvířat v prázdné místnosti, nebo v přehledné chodbě, ale takový
luxus bude mít asi málokdo. Komunikace: Netopýři jsou tvorové sociální, zejména tzv. nyctaloidní druhy (rod Nyctalus, Vespertilio, Eptesicus, Pipistrellus) jsou vysoce společenská zvířata. Používají širokou škálu zvuku a to i v slyšitelném spektru člověka. Velkou roli hraje i gestikulace a pachové signály. Je třeba si uvědomit, že způsob života ovlivňuje i používání smyslů. U netopýra je to především sluch a na druhém místě čich, teprve pak zrak (vidí černobíle a ne moc ostře asi jako pes). Budou-li vaše prsty cítit moučnými červy, bude je netopýr zprvu považovat za potravu. Teprve po delší době se je naučí rozlišovat zrakem, nebo dotekem pysků. Chování:
Hrozba
je zřejmě prvním signálem, se kterým předete do styku. Zvíře je přikrčené, stažené dozadu,
má zdviženou hlavu, rozevřené čelisti a stažené koutky tlamy. Nyktaloidní druhy odhalují žlutooranžové
žlázy v koutcích tlamy. Zvukovým doprovodem je u většiny druhů syčení, často velmi hlasité. U netopýra velkého
(Myotis myotis) je to Spiše jakési vrnění, ale nenecháte se mýlit jeho tichostí. Následný útok bývá velmi nepříjemný. Denní režim: V přírodě se netopýr řídí sluchem, ale v zajetí se během několika dnu dokáže přizpůsobit režimu lidskému. Vhodné je počáteční krmení v době ideální pro netopýry a postupně se přibližovat k době ideální pro ošetřovatele.Je-li doba krmení stálá, zvíře se přizpůsobí zejména včasným probuzením z denní letargie a zahřátím se na normální tělesnou teplotu. V létě jsou často aktivní i ve dne, zejména samice (v přírodě i přes den pečují o mláďata). Na Závěr:
Skrytý způsob života netopýrů, krom čehosi tajemného kolem nich, přináší
i to, že o nich lidé málo vědí
a jejich představy se rozchází se skutečností. Pokud se setkáte se zraněným či nějak jinak ohroženým netopýrem
(zesláblý, v zimním období vám vletí do bytu, ....) tak by jste se měli něco o těchto tvorech dozvědět. Základní
informace jsou zformulovány na stránce "
Co byste měli vědět o netopýrech". |
---|