Jak pečovat o zraněného, vysláblého netopýra

Základní vybavení:

Ubikace: Netopýři jsou v podstatě nenároční, stačí jim tolik místa, aby mohly roztáhnout létací blánu, což je u největších druhů cca. 20 cm volného prostoru. Postačí kolikrát krabice od bot, v níž jsou proražené otvory pro proudění vzduchu a pro zavěšení tzv. prostorových druhů.
Štěrbinovým druhů, kterých je většina, dopřejeme ukryt v ploché krabičce (např. obal od videokazet, krabička od zápalek, rozevřená dopisní obálka,....). Honosnějším obydlím je klec vyráběná pro malé hlodavce s vodorovnými dráty. Při chovu druhu Pipistrellus pipistrellus musíme počítat s jeho schopností prolézt i půlcentimetrovou škvírou a raději celé obydlí zavážeme do přiměřeně velikého pytle z řídké tkaniny.Je dobré mít krom chovné ubikace, mít také jednu pro karanténní umístění nových kusů, aby nedošlo k zavlečení chorob, nebo parazitů. Jako podestýlka stačí noviny v několika vrstvách, vyměňované podle potřeby po týdnu nebo i čistěji. Daleko vhodnější je filtrační papír m¨nebo buničitá vata (lékárnická) nebo u kuchyňské papírové utěrky. V žádném případě nepoužívat písek, piliny či seno.
Rukavice: Nejste-li očkováni proti vzteklině, používejte je vždy při manipulaci se zvířaty. Vhodné jsou slabé kožené, tzv. pyrotechnické. Jsou poměrně jemné a lze je zakoupit v obchodech s řemeslnými pomůckami.
Pinzeta: Nepříliš dlouhá se zaoblenými konci. Používá se pro podávání moučných červů při krmení.
Napáječka, nebo malá lžička: Pro podávání vody či "¨netopýří polévky"
Netopýří WC: Lněná či bavlněná tkanina na podložce. Netopýři mají velmi rychlý metabolizmus a brzy po nakrmení se vyprazdňují. Signálem je výrazné zvednutí ocásku, po němž máte 1 až 2 sekundy čas pro odložení zvířete. Někdy postačí odložit netopýra na tuto tkaninu a její zápach podnítí vyprazdňovací reflex. Přesto je vhodné mít po ruce papírový ubrousek či kapesník.
Nádoba na krmivo: Umělohmotný kelímek (např. od margarínu,..) s propíchaným víčkem.
Vatové tampony: Používají se pro ošetření poranění, nanášení roztoku NOVIKOV, čistění létací blány, ....
Obvazový materiál: Zejména různé náplasti, náplasti s polštářkem, v různých materiálech a šířkách.
Nůžky: Nejlépe středně velké, s jedním špičatým koncem.
Jehla: Zejména pro odstraňování klíšťat (používat konec s ouškem)
Štětec: Menší s dlouhým vlasem pro úpravu srsti zvířat.
Váha: Pro kontrolu hmotnosti zvířat, rozsah 3 až 30g, s přesností alespoň na 0,2 g. Lze doporučit dopisní váhu, tzv. diabetickou váhu malých hmotností, digitální váhu na drahokamy a další. Pro svou dlouhou životnost jsou výhodnější pákové mechanizmy než pružinové.
Dezinfekce: Postačí lékárnický peroxid vodíku ("kysličník")
Roztok NOVIKOV: lze koupit volně v lékárně
Léčivé byliny: celík zlatobyl, hřmánek, jitrocel (ten je lepší čerstvý-šťávy vymačkaná z listů),třezalka
Septonex: sprej
Papírové kapesníčky:

    Zpět – Peče o netopýry       Zpět – Hlavní stránka       Zpět – Netopýři Libereckého kraje