Co by jste měli vědět o netopýrech

Netopýři jsou zvířata společenská!

Zejména tzv. nyctaloidní druhy s masitými víceméně krátkými boltci a dlouhým úzkým létacími blánami si velmi rychle zvykne na člověka, jeho přítomnost a péčí. O samicích těchto druhů to platí dvojnásob. Jsou zde samozřejmě individuální rozdíly, ale někteří jedinci se spřátelí během několika minut, jen co poznají, že jim nehrozí nebezpečí.Důvěrně se přitulí k příjemně vyhřáté lidské dlani a ani netouží utéct. Přesto se snažte si udržet určitý odstup. Všichni lidé nemají s netopýry dobré umysli a netopýr by mohl ztratit přirozený respekt z člověka. Samozřejmě u trvale hendikepovaných jedinců je vhodné budovat přátelský vztah.

Netopýři jsou zvířata inteligentní!

Nejen to ale mají i vynikající paměť. Samice netopýra pestrého po celých dvanácti měsících bezpečně poznala hlas veterináře, který jí ošetřoval. Hlasy ostatních lidí okolo jí nechávaly lhostejnou, ale v okamžiku kdy promluvil veterinář, okamžitě zaujaly výhružný postoj, přesto že jej nemohla vidět. Velmi živě reagují na hlas ošetřovatele. Rychle se naučí rozlišovat hlasové odstíny hněvu, radosti, či varování. Dají se docela dobře naučit k různým návykům jako pes, ale zachovávají si hrdost kočky. Nikdy nebudou dělat to co nechtějí. Vyvarujme se však jakékoli drezůře, uvědomme si že naši svěřenci se mají vrátit do volné přírody jako divoká zvířata. Rozhodně se ale vyplácí nácvik signálu ke krmení. Zde není vhodné hvízdání, mohlo by se stát, že vypuštěný netopýr, bude hledat potravu u pohvizdujících si pubertálních výrůstků, což by netopýrům mohlo způsobit mnoho problémů. Velmi vhodné je mlaskání, které trochu vzdáleně připomíná zvukové signály netopýrů. Je li netopýr naučený, že při takovémto signálu je krmen, není tak hrozné když zmizí v bytě a někam zaleze. Následujícího dne v době krmení po tomto signálu hladový neposlucha vyleze se nažrat.

Netopýři jsou zvířata přítulná!

Teplo lidského těla je netopýrům velmi příjemné. Jsou-li sytí a napojeni, rádi zalezou do kapsy, za vestu či pod límec a spokojeně vrní nebo s důvěrou ve vás klidně usnou. Neberte to nijak osobně. Stejně by se tulil k jinému netopýrovi nebo i k jinému člověku pokud by mu důvěřoval. Je li více netopýrů v jednom prostoru, zcela jistě je za nedlouho najdete v jednou chumáči, nebo ve dvojicích, v jednom hroznu na stěně, u štěrbinových v jedné díře či rohu. Zajímavé je pořadí. Nejprve si své místo najdou ty které máme déle a pak se mezi ně začlení nově příchozí. V tom jim nevadí ani jejich rozdílná velikost kdy nejmenší netopýr je třetinový oproti tomu největšímu.

Netopýři jsou zvířata čistotná!

Cele hodiny umějí trávit péčí o srst. Jsou schopni jí od čenichu až k ocásku pročesat zadní tlapkou. Vyčesané chloupky požírají a tak si pročisťují střeva. Přesto však velmi často bývají napadeni parazity. Ty jsou pro nás naštěstí natolik přizpůsobeni svým hostitelům, že na člověku nejsou schopni přežívat, parazitovat. Mohou se objevit na vaší dlani kam přelezou za teplem z chladnějšího těla netopýra. Pak je můžete snadno zamáčknout nebo hodit do vody(jsou to výhradní neplavci). Opatrným profukováním srsti odhalíte mnohé z těchto škůdců. Klíšťata vytočte okem jehly. Blechy a muchule můžete pochytat na vlhké těsto, kterým jim pročesáváte srst v okamžiku a v místě kdy a kde parazita spatříte. Pokud budete tento zákrok provádět po krmení, lze předpokládat dostatečnou trpělivost ošetřovaného netopýra s tímto pro něj podivným zacházením.
Stejnou péči jako srsti věnují netopýři létací bláně. Olizují, masírují, žužlají jí od špiček prstu až po špičku ocasu. Je až nepochopitelné jakým způsobem se dokáže zvíře zkroutit, aby neunikl jeho péči ani kousek létací blány. Pokud se v důsledku poranění nedostane k některé části orgánu, musí tuto péči nahradit ošetřovatel. Po nakrmení (což je přirozený čas pro hygienu) očistíme blánu vatovým tampónkem dobře namočenou do nemastného tělového gelu či balzámu. Otíráme velmi zlehka, aby se jemná tkáň neodřela nebo nedošlo ke zhmoždění. Můžeme také tampónek pouze převalovat po kůži. Pokud zůstává tampónek čistý, zbývá ještě opatrně osušení dalším tampónkem. Máte-li jemné prsty, zkuste blánu masírovat lehkými stisky bříšek prstů proti sobě. Tato manipulace je některým jedincům zvlášť příjemná, sami provádějí pohyby podobné těm při čištění a časem se těmito pohyby dožadují aby jsme jim s čištěním pomohli. Ovšem dochází k tomu jen tehdy není-li zvíře schopnu si létací blánu vyčistit samo. Zdravou končetinu si nenechá ošetřovat bez zjevných výhrad. Netopýr ač velmi čistotný se nekoupe. Sice jsou dobří plavci, ale pokud se nedostanou do tepla, aby se rychle osušili a zahřáli, hynou záhy na podchlazení nebo zápal plic. Je-li netopýr značně znečištěn používáme navlhčeného hadříku. Po takovéto proceduře musíme netopýra zahřát a osušit v dlani nebo na těle mezi oblečením.

Netopýr je zvíře zvláštní!

Muže nás vyděsit úkazy, které jsou pro něj zcela samozřejmé a přirozené. ZTUHLOST A NÍZKÁ TĚLESNÁ TEPLOTA je normální při letargii. Na první pohled a dotek to vypadá, že je netopýr mrtvý. Dotekem teplé ruky se však brzy začne probírat. Zprvu jen široce otevře oči, pak se začne trochu hýbat a většinou během pár sekund začne syčet a toporně couvat. Může být i několik minut zcela bezvládný, jako by měl co nevidět uhynout. Často i déle než půl hodiny, než získá normální tělesnou teplotu. To bývá provázeno třesem celého těla a mírným zápachem v důsledku zrychlené látkové výměny. To je však zcela normální jev.
MORTALNÍ REFLEX je důsledkem ztráty prostorové orientace po Prudké změně polohy u některých netopýrů. Zvíře leží na zádech , končetiny jsou přitaženy k trupů a celé tělo je skroucené a ztuhlé jako u mrtvoly. Po návratu do normální polohy se zvíře vrací rychle k normální hybnosti. Tohoto efektu často využívají kouzelníci při triku s umrtvením a oživením holubu, prostě je otočí prudce na záda a pak zpět. Ovšem netopýr není vhodný pro kouzelnickou produkci a tak ho netrapte. Tento reflex má v přírodě význam ochrany jedince před predátory. Mnozí ztratí zájem o zdánlivě mrtvou kořist.
RYCHLÝ TEP A DECHOVÁ FREKVENCE , která by pro člověka nemusela dobře dopadnout, je pro aktivní netopýry přirozenou záležitostí. Naopak při letargii se dech i tep zpomalí na minimální hodnoty.
TŘES CELÉHO TĚLA je způsob , jak rychle zvýšit tělesnou teplotu. Je to celkem běžný jev nejen u netopýrů, ale i u ostatních teplokrevných živočichů, tedy i pro nás pro lidi. Periodické záchvěvy s krátkými přestávkami može netopýr doprovázet tichým zvukovým projevem velmi nápadně připomínající kočičí předení, tím netopýr dává najevo ošetřovateli absolutní důvěru a spokojenost. Tento zvuk je slyšet jen pokud si přiložíme zvíře k uchu.
ČELISTNÍ ŽLÁZY v koutcích tlamy jsou výrazně vyvinuté u nyctaloidních druhů, zejména u samců v době říje nás mohou vyděsit svou velikostí a žlutou až žlutooranžovou barvou, když zvíře široce otevře tlamu (např. při hrozbě nebo zívání). Mají zhruba tvar obilného zrna s výraznou rýhou.
SLYŠITELNÁ ECHOLOKACE není zas takový nesmysl jak se zdá. Obecně se má za to, že lidské ucho není schopno slyšet netopýří ultrazvuk. Některé druhy echolokují na nižších frekvencích, které citlivé lidské ucho vnímá jako jakýsi praskot elektrických výbojů, tichý šicí stroj nebo syčivě, či mlaskavě znějící zvonky. Krom toho, že mužem zaslechnout hlas svého svěřence či netopýra ve volné krajině při echolokaci je zde i celá škála sociálních hlasu, užívaných samci k přilákání samice, které jsou téměř výhradně na nižších frekvencích. Vzpomeňme si na nepříjemný vysoký rytmicky se opakující zvuk na konci podzimu v blízkosti vysokých budov (nejčistěji u paneláků), tak si buďte jisti, že to je netopýr pestrý lákající samice.

Netopýři jsou zvířata pružná!

Je až neuvěřitelné, kudy dokáže netopýr prolézt a do jak minimálních prostor se vejde. Samec naše nejmenšího druhu netopýra hvízdavého procedil včelí mřížkou používanou pro zamezení přístupů včelí královny k plástům s medem. Včelí královna s jistotou neproleze, netopýr hvízdavý ano. Někteří jedinci jsou mistři uniku, jejich umění by jim i jistě záviděl David Copperfild. Velké jedince zadrží klec, ovšem ti malý prolezou mezi mřížemi. Mele jedince zadrží zavázaný plátěný pytlík, velký se z takovéhoto často vykoušou.Takže doporučuji klec (případně i krabici) zavazovat do velkého plátěného pytle (ten zajistí i dostatečný přístup vzduchu). Je to jediný způsob jak zaručit, že naleznete netopýry nesledujícího dne tam kde jste je včera zanechali.

Netopýři jsou normální součástí přírody!

Stane se že netopýr i přes veškerou snahu uhyne. Nedá se nic dělat, uhynul by tak jako tak. Alespoň jste mu dali šanci. Muže vám být útěchou, že jste ho napojili a nakrmili a tak mu odchod ze světa zpříjemnili a ulehčili. Věřte, že časem bude víc těch , které opět vrátíte zdravé do přírody. Pokud však nemůžete po 20. říjnu umístit zvíře na prověřené zimoviště tohoto druhu,počkejte raději s vypuštěním na jaro. První včely na květech, tak to je ten správný okamžik pro vypuštění. To proveďte pokud možno v klidné, bezmračné noci. Netopýra nehte na otevřené dlani v úrovni očí (některé druhy potřebují pro vzlet dostatečnou výšku)dokud sami neodletí.Nebi je nehte se pověsit na zeď či strom v dostatečné výšce. Jakmile zjistí, že ruka co je krmila již tady není, brzy odletí, aby se o sebe postarali sami.Možná párkrát zakrouží na rozloučenou, ale nedělejte si iluze netopýr se tak zorientuje v krajině. Pak nabere přímí směr a zmizí v noční krajině. Tak se dostanou tam kam patří. A to by měl být náš hlavní cíl.

    Zpět – Peče o netopýry       Zpět – Hlavní stránka       Zpět – Netopýři Libereckého kraje