Slovensko 2014

Bylo, nebylo, dávno tomu...


2014

Ladislav Tomáš, Petr Linhart, Miloslav Juračka, Jiří Fichtner, Jiří Honzejk
lokality: Esztramos, Domica, Malinčaky, Attilova propast, Čertovy diery, Baradla, Diviačí propast, Zbojnická jeskyně, Bezodná ladnice, Milada

Tradiční expedice do krasu proběhla od 2.8 do 9.8. Na základnu rožňavských jeskyňářů Buzgó dorazila s předstihem o den dříve dvojka Jiří Fichtner a Jiří Honzejk po zastávkách ve Važecké j. a soutěskách Slovenského Ráje. V okolí bylo živo, probíhaly zde mezinárodní závody v orientačním běhu, takže jsem se v hospůdce potkali i s krajany ze severních Čech.
V sobotu 2.8. dopoledne jsme pro začátek navštívili Malou Bukovou p. (-34) a Silickou Kvapľovou jeskyni. Odpoledne dorazila druhá část naší bandy, Miloš Juračka, Láďa Tomáš a Petr Linhart. V neděli jsme si i se slovenskými kolegy užili exkurzi do maďarského dolu Esztramos, kde jsme si krom zajímavé montánní části s pozůstatky důlní techniky prohlédli i zde umístěnou maďarskou národní kryobanku s desetitisíci semen zemědělských plodin i jiných rostlin. Krasové badatele pak nadchla jeskyně Rákóczi 1 s rozmanitou výzdobou zbarvenou do červena oxidy železa. Poté jsme ještě navštívili j. Domica, i když bez vodní plavby kvůli velkému suchu toho roku. Odpoledne zbyl ještě čas na krátký průzkum několika malých jeskyní v okolí lomu nad naší základnou.
V pondělí jsme si místo pohodlné ale nudné autodopravy rádi zakusili slasti a strasti pěšího pochodu za propastmi na Silickou planinu. V teplotě asi 36 stupňů jsme vyrazili k Malinčiakům a díky neuvěřitelné paměti i šikovným starým zápiskům Ládíka jsme je rychle našli. Veľký Malinčiak (-52m) slezli M.Juračka, J.Fichtner a J.Honzejk. Posledně jmenovaný ještě slezl sousední Malý Malinčiak (-45m). Poté oba Jirkové dali nedalekou Attilovu propast (-108m) objevenou v roce 1998 J.Stankovičem. V hloubce asi 70 metrů nám dýchání poněkud znepříjemnila rozkládající se mrtvola jezevce. Neměli jsme s sebou nic na transport takového dárečku na povrch, tak jsme ji nechali na práci bakteriím. Večer po našem návratu dorazila poslední část výpravy, Míra a Katka Vyvadilovi. V úterý jsme navštívili Čertovy diery v Domici a poté maďarskou j. Baradla, jako vždy s doprovodem a odborným výkladem Bartolomeje Šturmanna, nyní předsedy rožňavské organizace. Ve středu 6.8. jsme celá skupina vyjeli na Plešiveckou planinu a pod vedením Vlada Kóni z Minotauru nás pět navštívilo Diviačí p. (-127m).Lezci byli V.Kóňa, M.Juračka, M.Vyvadil, J.Fichtner a J.Honzejk. Mimochodem, tento rok Miloš Juračka vyrovnal v rámci liberecké skupiny doteď Ládíkův speleoalpinistický věkový rekord a ve svých 56 letech stále fičí po laně.
Ve čtvrtek byla v plánu kontrola Majkovy j., ale klíč povolil dříve než zámek, tak jsme místo toho zašli na nedalekou Sokolí skálu se Zbojníckou j. Zastavili jsme se u Závozné p. (-12m) a udělali si výlet k Silické Ľadnici. Odpoledne jsme se po roce vrátili do vesničky Čučma, kde jsme v roce 2013 čistili odpadem zaneřáděný starý důl. Důl již nyní funguje jako turisticky navštěvovaná památka na místní tradici dolování. Místní nadšenci dokonce postavili repliku těžního zařízení, báňského gápeľu, poháněného silou tažných zvířat. Turisticky odpočinkový den jsem zakončili návštěvou hradu Krásna Hôrka. Hrad je po požáru stále v opravě, ale i obhlídka zvenku se nám líbila.
Poslední den pobytu jsme slanili propast Bezodnou Ľadnici (-68m),vzhledem nám trochu připomínající Macochu, a prohlídky jeskyní zakončili 800 m dlouhou j. Miladou s aktivním tokem. Při pátečním závěrečném posezení jsme mimo jiné zavzpomínali na nedávno zesnulého předsedu rožňavské skupiny Andreje Bolačeka, kterého mladší část naší výpravy na rozdíl od starých matadorů poznala teprve o rok dříve. Také jsme předali našim rožňavským přátelům upomínku na liberecké jeskyňáře, Ivanem Rousem vkusně upravený artefakt z doby dolování pod centrem starého Liberce.
Během našeho týdenního pobytu v krasu jsme provedli pouze kontrolní návštěvy devíti propastí a jeskyní. Část aktivně bádajících rožňavských kolegů byla tou dobou v zahraničí a tak sami jsme zatím nerealizovali žádný speleologický průzkum. Mladší členové našich výprav se stále seznamují s místním krasem jako takovým. O našich možnostech průzkumu bude nicméně ještě diskutováno před naší další návštěvou v létě 2015.

Účastníci Slovenský kras 2014
Účastníci Slovenský kras 2014