Netopýr pestrý (Vespertilio murinus)
Slovensky - Večernica tmavá,  Rusky - Лилик двобaрвний   Polsky - Mroczek posrebrzany,  Německy - Zweifarbfledermaus,  Anglicky - Parti-colored bat,  Francouzky - Serotine bicolor

Netopýr pestrý (Vespertilio murinus) foto: M. Jóža

Výskyt v ČR

Výskyt v evropě

Popis: Váha: 11 až 23g.  Délka předloktí: 41,5 až 47mm.  Rozpětí křídel: 270 až 330mm.  Délka těla: 47 až 70mm.  Délka ocasu: 33 až 45,5mm.  Délka ušního boltce: 15,5 až 18mm.  Délka trágu: 5 až 8mm.
Středně velký druh netopýra. Srst je na hřbetě černohnědá se stříbřitým melírem, na břiše světlejší šedožlutá, na hrdle šedobílá. Kolem uší je občas i žlutý lem. Ušní boltce a létací blána hnědočerné. Tvarově zvláštní ušní boltce, které jsou masité, kožovité, s malým tragem, ledvinovitého (paličkovitého) tvaru. Spodní ušní lalok je značně výrazný a protažený až do koutku tlamy. Znatelná epibléma. Samice narozdíl od ostatních našich druhů mají dva páry bradavek.

Hlasový diagram Netopýra pestrého

Hlasová frekvence 14, nebo 25 kHz

Zajímavosti: Nejvyšší  známý  věk: 12 let (Červený, 1987).  Nejdelší známý přelet: 1440 Km (Masing, 1989), 850, 800 a 360 Km (Strelkov, 1969).

Způsob života: Letní kolonie (čítající od 5 do 20 samic) jsou ukryty v různých štěrbinových úkrytech. Jako je například dvojitá střecha, obložení domů, v hřebenech střech, pod kůrou stromu a v puklinách skal. Nezvykle u tohoto druhu vytváří početné kolonie i samci, ty čítají 20 až 100 jedinců, a často se stěhují. Zimují v různých skalních spárách, a v poslední době čím dál častěji ve spárách panelových domů.
Paření probíhá na podzim a v zimě.Často v podzimním období a při výrazném oteplení během zimy zaslechneme v blízkosti výškových budov a vysokých skal pravidelné sykavě cinkavé zvuky. Jedná se o sociální hlas samců lákající samice.

    Zpět – Hlavní stránka       Zpět – Netopýři Libereckého kraje

Určovací klíč netopýrů