Vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros)
Slovensky - Podkovár mylý,  Rusky - Пiдковик Малий,  Polsky - Podkowiec maly,  Německy - Kleine Hufeisennase,  Anglicky - Lesser horseshoe bat,  Francouzky - Petit rhinolophe fer á cheval

Vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros) foto: D. Horáček

Výskyt v ČR

Výskyt v evropě

Popis: Váha: 3 až 9g. Délka předloktí: 37 až 45mm.  Rozpětí křídel: 192 až 254mm. Délka těla: 37 až 47mm.  Délka ocasu: 22 až 33mm. Délka ušního boltce: 14,5 až 19mm.
Srst šedobílá na břiše světlejší. Na nose nápadný blanitý výrůstek ve tvaru podkovy.Létací blána hnědočervené barvy. Při zimování se zcela balí do létací blány a svým tvarem připomíná hrušky.

Zajímavosti: Nejvyšší  známý  věk: 21 let (Harmata, 1981).  Průměrná délka života: 2,5 až 3 roky (Rachmatulina, 1992).  Nejdelší známý přelet: 153 Km (Heymewr, 1964).  Běžné přelety: 5 až 20 Km..

Hlasový diagram vrápenece malého

Hlasová frekvence 105 až 111 kHz.
optimum 110 kHz, 1.harmonická  55 kHz

Způsob života: Původně vytvářel tento druh letní kolonie výhradně v krasových jeskyních, ve středověku začal využívat i půdy budov, opuštěné podkrovní místnosti, vytápěné sklepy a podobná místa. Tam je také nejčastěji nalézáme. Takovéto kolonie čítají 20 až 100 samic. Ty visí jednotlivě pouze poklesne-li teplota pod 18°C se shromažďují do střapce. Zimují ve štolách, sklepích a zejména v jeskyních kde teplota vzduchu neklesá pod 6°C a vlhkost vzduchu je téměř 100%. Zde visí zcela výhradně jednotlivě.
Samci pohlavně dospívají koncem prvého roku života, samice obvykle až v druhem roce. Pouze vynímečně (cca. 15%) zabřezne v prvním roce života. Paření probíhá na podzim, vynímečně v průběhu zimování. Samice si uchovává po celou dobu zimování spermie ve svém těle a k oplodnění vajíčka dochází až na jaře. Mláďata se rodí koncem května až začátkem června a samice je zprvu nosí na břiše.

    Zpět – Hlavní stránka       Zpět – Netopýři Libereckého kraje

Určovací klíč netopýrů