Netopýr řasnatý (Myotis nattereri)
Slovensky - Netopier riasnatý,  Rusky - Нiчниця вiйчaстa,  Polsky - Nocek Natterera,  Německy - Fransenfledermaus,  Anglicky - Natterer's bat,  Francouzky - Vespertilion de Natterer.

Netopýr řasnatý (Myotis nattereri) foto: M. Jóža

Výskyt v ČR

Výskyt v evropě

Popis: Váha: 5 až 12g.  Délka předloktí: 37 až 43mm.  Rozpětí křídel: 245 až 280mm.  Délka těla: 41 až 55mm.  Délka ocasu: 38 až 49mm.  Délka ušního boltce: 14 až 20mm.  Délka trágu: 9 až 12,5mm.
Od ostatních druhu našich netopýrů jej snadno rozeznáme podle dvouřadého obrvení okraje ocasní létací blány (pravděpodobně slouží k seškrabávání hmyzu z listů do blány odkud je pak vybírá tlamou) a esovitě prohnuté ostruhy. Srst je na hřbetě hnědavá, na břiše špinavě bílá, tvoření dvoubarevnými chlupy (vespod černé, navrchu bílé). Ušní boltce a létací blána světle hnědé. Ušní boltce podlouhle oválné, blanité, navrchu špička ohrnutá, úzký dlouhý trágus. Při zimování je nesklápí.

Hlasový diagram Netopýra řasnatého

Hlasová frekvence 20 » 80 kHz.
optimum 45 » 50 kHz

Zajímavosti: Nejvyšší  známý  věk: 17 let a 6 měsíců (Heerdt u. Sloiter).  Nejdelší známý přelet: 185 Km (Kallasch u. Lehnert, 1995).

Způsob života: Letní kolonie (čítající od 5 do 40, zpravidla 20 samic)nacházíme na půdách,ve štěrbinách trámu, v hřebenech střech, štěrbinách ve zdi a ve stromových dutinách. V průběhu léta kolonie střídá více ukrytů. Jednotlivé kusy, nebo malé skupinky zimují ve štolách, sklepích a zejména v jeskyních kde zalézají do různých štěrbin. Velký význam mají pro něj podzemní dutiny v období podzimních a jarních přeletu.

    Zpět – Hlavní stránka       Zpět – Netopýři Libereckého kraje

Určovací klíč netopýrů