Netopýr brvitý (Myotis emarginatus)
Slovensky - Netopier brvitý,  Rusky - Нiчниця трикoлiрнa,  Polsky - Nocek orzęsiony,  Německy - Wimperfledermaus,  Anglicky - Geoffroy's bat,  Francouzky - Vespertilion á oreilles échancrées.

Netopýr brvitý (Myotis emarginatus) foto: M. Jóža

Výskyt v ČR

Výskyt v evropě

Popis: Váha: 6 až 15g.  Délka předloktí: 36 až 41mm.  Rozpětí křídel: 220 až 245mm.  Délka těla: 41 až 53mm.  Délka ocasu: 38 až 48mm.  Délka ušního boltce: 16 až 17mm.  Délka trágu: 9,5 až 11mm.
Na okraji ocasní létací blány jen slabě obrvený. Srst je na na břiše žlutavě šedobílá s rezavým nádechem a na hřbetě rezavohnědá, tvoření tříbarevnými chlupy (vespod černé, uprostřed šedavé, navrchu rezavé). Důležitým určovacím znakem je pravoúhlý zářez ve 2/3 ušního boltce, na úrovni špičky poměrně dlouhého trágu.

Hlasový diagram Netopýra brvitého

Hlasová frekvence 45 » 55 kHz.

Zajímavosti: Nejvyšší  známý  věk: 18 let (Spitzenberger u. Bauer, 1987).  Průměrná délka života: 2,8 až 3,5 let.  Nejdelší známý přelet: 108 Km (zit. n. Lange al., 1994).  Běžné přelety: 40 Km.

Způsob života: Letní kolonie (čítající od 30 do 50, výjimečně až 400 samic)nacházíme v dutinách trámu a v hřebenech střech na velkých půdách. V jižní a východní části areálu rozšíření vytváří letní kolonie v jeskyních. Často nalezneme male kolonie, nebo jednotlivé kusy tohoto druhu uvnitř letních kolonií vrápence malého. Zimují ve štolách, sklepích a v jeskyních kde převážně volně visí.

    Zpět – Hlavní stránka       Zpět – Netopýři Libereckého kraje

Určovací klíč netopýrů